Nie da się ukryć, że kilkuminutowe uruchamianie się urządzenia może być nieco problematyczne, a z czasem nawet irytujące. W przypadku takich incydentów powinniśmy szybko działać, aby pozbyć się problemu bez większych komplikacji. Co robić, aby usprawnić ładowanie się systemu? Na co zwrócić uwagę w sposób szczególny? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Co robić, aby usprawnić ładowanie się systemu?
Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, ze powolne uruchamianie się systemu operacyjnego jest często spowodowane tym, że wraz ze startem systemu włącza się także wiele innych aplikacji, przez co cały proces jest znacznie wydłużony. Dlatego też powinniśmy zająć się tym, aby wyłączyć uruchamianie się niektórych programów ze startem systemu, jeśli są one bezużyteczne. Najczęściej można tego dokonać w opcjach/ustawieniach danego oprogramowania. Alternatywnie możliwe jest oczyszczenie dysku twardego ze zbędnego oprogramowania. Możliwe jest także sformatowanie urządzenia, które jednak niesie ze sobą wiele konsekwencji.
Dysk SSD zamiast dysku HDD
Jednym ze skutecznych sposobów jest zamiana powszechnego dysku HDD na nowoczesny SSD. Jest to szczególnie istotne w nowoczesnych modelach, takich jak chociażby Lenovo ThinkPad E15 Gen 2 (więcej tutaj). Wyposażone są w potężne podzespoły, do których możemy zaliczyć procesor AMD Ryzen 5 4500U i kartę graficzną AMD Radeon Vega 6 (https://www.notebookcheck.pl/AMD-Vega-6.278290.0.html). Jeśli taki zestaw będzie posiadał starszy dysk twardy HDD, wówczas ładowanie systemu będzie znacznie dłuższe i problematyczne, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Dyski SSD wyróżniają się tym, że ich prędkość zapisywania i odczytywania danych jest w pełni satysfakcjonująca. Niestety często są nieco droższe, a ich pojemność jest stosunkowo mniejsza.